Cilvēkiem patīk saule un siltums - kādi ir liepājnieku ceļošanas paradumi ziemā?

Ar ceļojumu pārdošanu Liepājā nodarbojas vairākas kompānijas; Marta Grundmane strādā vienā no tām. Viņa novērojusi, ka šajā gadalaikā cilvēki biežāk izvēlas palikt mājās, nevis kaut kur braukt.
„Īpaši tas ir aktuāli vairāku dienu ceļojumiem. Diezgan regulāri saskaramies ar situāciju, kad nevaram nokomplektēt grupu braucienam uz tālākām valstīm. Rudens un ziemas laikā cilvēki paliek mājās un brīvo laiku pavada kopā ar ģimeni. Nav tā, ka viņi visu sēž tikai Liepājā, jo tomēr reizi mēnesī gribas kaut kur aizbraukt. Vienas dienas ceļojumiem neesam pamanījuši strauju klientu plūsmas samazināšanos,” stāsta speciāliste.
Tāpat viņa atklāja, ka liepājniekiem un rīdziniekiem ir atšķirīgi ceļošanas paradumi ziemas laikā.
„Rīgā cilvēku popularitāti iemantojusi, piemēram, slēpošana kaut kur Austrijā vai „Ziemassvētki Prāgā” tipa ceļojumi, savukārt pie mums tie nav sevišķi populāri. Ja runājam par tādiem tālākiem galamērķiem, tad viens no izplatītākajiem ir Ēģipte. Cilvēkiem patīk saule un siltums, ko ar mūsu laika apstākļiem ziemā nav iespējams izbaudīt,” uzskata Grundmane.
Viedoklim par ceļot gribošu cilvēku skaita samazināšanos nepiekrīt vienas no Liepājā esošām tūrisma aģentūrām vadītājs Agris Pumpurs.
„Noteikti nē. Ziemā ir tieši otrādi, jo cilvēki pēc iespējas vairāk grib izbaudīt siltumu. Ja runājam par Ziemassvētkiem un Jauno gadu, tad vienai daļai tie ir mājas un ģimenes svētki, otrajai daļai tas ir ceļošanas laiks,” skaidro tūrisma aģentūras vadītājs.
Viņš atklāj, ka visa gada garumā populāra ir Turcija, kur vienmēr ir silti laika apstākļi.
„Ziemā izvēle kļūst eksotiskāka – Taizeme, Bali, Austrālija, Indija. Daudz kas ir atkarīgs no mūsu ziemas – ja ir silti, tad cilvēki dodas slēpot. Ja pie mums ir laba ziema, tad salīdzinoši mazāk, bet būtiski klientu skaits nemainās, jo slēpot gribētāju pie mums ir daudz. Ir tie, kuri lido, kuri brauc ar autobusu vai arī dodas individuāli. Eiropā izvēle parasti krīt uz Itāliju, Austriju, Čehiju, Slovākiju,” stāsta Pumpurs, piebilstot, ka arvien lielāku popularitāti ziemā iekaro arī Gruzija un Ukrainas Karpati.
Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas mājas lapā ir atrodams saraksts ar valstīm, uz kurām Latvijas pilsoņi un nepilsoņi var doties bez vīzas. Piemēram, Gruzijā ir iespējams uzturēties līdz vienam gadam neatkarīgi no pilsonības statusa, savukārt Ukrainā pilsoņi var pavadīt 90 dienas pusgadā (nepilsoņiem ir nepieciešama vīza, kas jākārto Ukrainas vēstniecībā Rīgā).
Arī katrā no eksotiskajām valstīm ir savas prasības. Piemēram, lai tūrists ieceļotu Austrālijā un paliktu tur uz laiku līdz trīs mēnešiem, viņam iepriekš jāreģistrējas Austrālijas Imigrācijas un robežsardzes departamenta mājas lapā un jāsagaida apstiprinājums (nepilsoņiem gan nepieciešama pilnvērtīga vīza). Ja plānots braukt uz Taizemi un uzturēties tur ne ilgāk par mēnesi, tad pilsoņiem vīza nav jākārto (savukārt nepilsoņu pasu turētājiem iebraukšanas atļauja jāiegūst Latvijai akreditētajā Taizemes vēstniecībā Stokholmā).